Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Możemy mieć ekoświęta? Dlaczego nie!

Paweł Szałankiewicz
Wystarczy kupić tyle jedzenia na wigilijny stół, ile zje nasza rodzina, aby zadbać o środowisko. I nic nie wyląduje w koszu - pisze P. Szałankiewicz

Powoli umiera zwyczaj, kiedy znikał z domu, aby przed Wigilią Bożego Narodzenia przynieść do do-mu żywą choinkę z lasu. W Siemianowicach Śląskich, na szczęście, kontynuowanie takiej tradycji, jest szczególnie trudne. Dlaczego?

- Nie mamy zbyt dużo iglaków w naszych lasach - mówi Adam Balon, ekolog i nauczyciel z II LO im. Jana Matejki. - Ale są rejony kraju, w których ten zwyczaj jest nadal obecny - dodaje. Obecnie zadowalamy się sztucznymi choinkami, które potrafią przetrwać niejedne święta lub kupujemy drzewka, które są hodowane na specjalnych plantacjach, a które możemy potem posadzić sobie w ogródku.

Jak podkreśla Balon, jest to jak najbardziej ekologiczne. - Zwłaszcza, jeśli choinkę kupuje się z myślą, że będzie z nami przez następne 10 lat. W ten sposób oszczędzamy życie choinki z lasu - precyzuje Balon.

Obecnie to nie kwestia choinek jest największą bolączką, a marnowanie jedzenia, zwłaszcza w Wigilię. Rocznie zresztą marnujemy 9 milionów ton jedzenia.

- A to, co się dzieje po świętach, jest po prostu szokujące - mówi Balon. Nasz ekolog ma na myśli setki kilogramów gnijącego pożywienia, które zaraz po świętach ląduje w koszach na śmieci.

Powodem takiego stanu jest zbyt wielka skala konsumpcji w naszym kraju, na co wskazują aktywiści prowadzący społeczną kampanię "Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia". By tak nie było wystarczy zastosować kilka prostych sposobów. Przede wszystkim trzeba dokładnie oszacować, ile osób zasiądzie przy naszym wigilijnym stole i przygotujmy taką ilość potraw, aby spożyć je w ciągu tych kilku dni nie marnując ani kawałka. Gdyby jednak nie udało się nam wszystkiego spożyć, przechowujmy żywność w lodówce. Trwałość takiej żywności można szacować na około siedem dni.
Adam Balon zwraca też uwagę na istotną rzecz - segregację śmieci.

- Mam wielu znajomych, którzy to robią. Zaczynam też rozumieć, dlaczego w niektórych krajach nie zakłada się nowych wysypisk. Bo dzięki segregacji nie jest to już potrzebne - kończy.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto