MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Na porodówce wprowadzono gaz rozweselający. Kobety rodzą bez bólu i z uśmiechem

Joanna Oreł
Arkadiusz Ławrywianiec
Bez bólu, bezpiecznie i z wielką ulgą - tak mogą rodzić panie na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Niedawno wprowadzono tutaj znieczulenie porodowe Entonox, czyli tzw. gaz rozweselający. Korzysta z niego ok. 50 procent pacjentek. Twierdzą, że to działa!

Pani Małgorzata niedawno urodziła drugie dziecko. Jej pierwszy poród był bardzo bolesny. Dlatego poprosiła o takie znieczulenie. - To była wielka ulga, a ja nie musiałam znosić takich bólów - twierdzi pani Małgorzata. Możliwość rodzenia w znieczuleniu miała także duże znaczenie dla Justyny Pietrusiak, która na blok porodowy wybrała się z mężem, Arkadiuszem.

Ordynator Oddziału Gineko-logiczno-Położniczego, dr Bartosz Kniażewski potwierdza, że choć znieczulenie porodowe Entonox wprowadzono w sie-mianowickim szpitalu ok. dwa miesiące temu, to już teraz można powiedzieć, że panie coraz chętniej z niego korzystają.

- Pacjentki przyznają, że czują ulgę. Zresztą jest to nie tylko najbardziej popularne znieczulenie, ale również najbezpieczniejsze - mówi Bartosz Kniażewski.

Gaz rozweselający to nic innego, jak mieszanina tlenu i podtlenku azotu. Aby go użyć, wystarczy butla gazowa i ustnik, z którego ulatnia się gaz. Wystarczy, że kobieta zrobi wdech. Później czuje się zrelaksowana i rozluźniona, co ułatwia i uprzyjemnia poród. - To metoda w pełni bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka - dodaje Bartosz Kniażewski.
W Szpitalu Miejskim do wyboru są również inne znieczulenia. - Jest m.in. poród w wodzie lub immersja wodna, czy znieczulenie zewnątrzoponowe - wymienia ordynator Kniażewski. Jednak, o ile dwie pierwsze metody są również w pełni bezpieczne, a także popularne wśród pań, to znieczulenie zewnątrzoponowe jest inwazyjne, a co za tym idzie niesie ze sobą ryzyko komplikacji.

- Znieczulenie wprowadzane jest do kanału kręgowego, więc jeżeli np. igła będzie fabrycznie zainfekowana lub przy okazji nakłucia zostanie naruszone jakieś niezauważone wcześniej naczynko, może się to różnie skończyć - tłumaczy Kniażewski. I, choć w różnych szpitalach różnie bywa, to wszystkie formy znieczulenia na siemianowickiej porodówce są bezpłatne i tak ma póki co pozostać. Znieczulenia refundowane są z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Przyjęliśmy zasadę, że nie wprowadzamy żadnych opłat i nie zamierzamy tego zmieniać - zapewnia Bolesław Gębarski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto