MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Oświadczenie Stanisława Sontaga - To szybka, lecz przemyślana decyzja

Paweł Szałankiewicz
Paweł Szałankiewicz
Za pośrednictwem naszego portalu Stanisław Sontag, który w ubiegłym tygodniu nieoczekiwanie w trakcie sesji złożył mandat radnego po zaledwie dwóch miesiącach pełnienia tej funkcji, publikuje oświadczenie wyjaśniające kulisy podjętej przez niego decyzji.

Przypomnijmy, do złożenia mandatu przez Sontaga doszło w trakcie debaty nad uchwałą dotyczącą wyemitowania obligacji na kwotę 30,9 mln zł. Uchwała od samego początku wzbudzała emocje i podzieliła radę miasta, przez co istotna z punktu widzenia finansów miejskich uchwała nie przeszła większością głosów. Poniżej oświadczenie byłego już radnego:

Dnia 09.05.2013 odbyła się Sesja Rady Miasta Siemianowic Śl. Uchwała o roboczym numerze 14 dotyczyła emisji obligacji komunalnych w kwocie 30 900 000 zł na spłaty zaległych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów. Gruntownie zapoznałem się z jej projektem. Uchwała trudna, kontrowersyjna, o randze wręcz strategicznej dla miasta. Zapis uchwały przewidywał wykup obligacji na lata 2020 do 2024 w pięciu transzach. Taki plan jest trudny do zaakceptowania, gdyż narzucenie wykupu obligacji odległym w czasie kadencjom jest złe i budzi mój wewnętrzny sprzeciw. Jednakże emisja obligacji powoduje, że miasto uzyskuje, jak to określił skarbnik miasta, tzw. „oddech finansowy”, czyli zachowujemy wymogi artykułu 243 Ustawy o Finansach Publicznych – tzw. wzoru Rostowskiego, co umożliwia zabezpieczenie wkładu własnego, którego posiadanie jest warunkiem koniecznym ubiegania się o środki unijne. Przesunięcie wykupu obligacji na lata 2020 – 2024 jest złe i nie do przyjęcia, ale nieskorzystanie ze środków dostępnych w dużych programach unijnych jest zdecydowanie niekorzystne dla miasta. Nie mogłem wyważyć które zło jest mniejsze. W czasie debaty sesyjnej bezskutecznie liczyłem na autopoprawki. W związku z ich brakiem postanowiłem wstrzymać się od głosu. W przypadku uchwał finansowych do przegłosowania uchwały wymagana jest bezwzględna większość głosów, co oznacza ,że głos wstrzymujący działa niejako wbrew uchwale. Żeby więc faktycznie, choć nie formalnie zagłosować wstrzymująco musiałem wyeliminować się z grona głosujących. Jedynym racjonalnym sposobem na ten ruch było złożenie mandatu radnego. Była to szybka, lecz przemyślana decyzja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto