18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Parafa św. Michała Archanioła powstała w XIII-XIV wieku

Paweł Szałankiewicz
Parafia od ponad stu lat skupiała wokół siebie wielu parafian. Obecnie ma ich ok. 14 tysięcy
Parafia od ponad stu lat skupiała wokół siebie wielu parafian. Obecnie ma ich ok. 14 tysięcy arc. parafia św. Michała Archanioła
Parafia św. Michała Archanioła jest najstarszą w naszym mieście. To z niej powstały wszystkie parafie siemianowickie oraz na Wełnowcu i w Maciejkowicach. Powstanie parafii datowane jest na XIII-XIV wiek. Kościół, który obecnie stoi, jest już czwartą świątynią w historii. Pierwsze dwie były drewniane i co zrozumiałe, nie wytrzymały próby czasu. Trzeci kościół był już murowany.

- Ale był ciągle za mały, bo parafian w okresie przemysłowego rozkwitu miasta ciągle przybywało - wyjaśnia ksiądz Eugeniusz Kurpas, proboszcz parafii.

Obecny kościół, który w naszym plebiscycie na najładniejszy kościół w Siemianowicach zajął drugie miejsce otrzymując 1894 głosy, powstał na początku XX wieku. Budowano go zaledwie przez dwa lata od 1902 do 1904 roku, kiedy został poświęcony. W 1910 został konsekrowany. Kościół wybudowany w stylu neoromańskim zaprojektował architekt Ludwik Schneider z Opola. Prace murarskie wykonał Teodor Wieczorek z Chorzowa. Główny ołtarz zbudowała firma Buhl z Wrocławia, a nowe organy dostarczyła z Nysy firma Bershdorf.

Obraz św. Michała w głównym ołtarzu to dzieło malarza Juliana Wałdowskiego z Wrocławia. Koszt wzniesienia świątyni wynosił 200 tys. marek.

"Budowa nowego kościoła trafiła z początku na niemałe trudności. Rząd pruski na rozbiórkę pozwolić nie chciał, z uwagi na stylową budowę starego kościoła. (…) Nowy katolicki kościół miał powstać na polu farskim na północ od plebanii. Na to się ani proboszcz, ani gmina katolicka nie zgodziły" - pisał Ludwik Musioł w monografii historycznej "Michałkowice . Gmina i parafia".

W czasie żadnej z wojen światowych kościół nie ucierpiał. Natomiast przez kilka lat po za kończeniu I wojny światowej parafia należała do Niemiec. Do Polski wróciła w 1923 roku w wyniku powstań śląskich i plebiscytu.

Dziś do parafii należy ok. 14 tysięcy wiernych. Jak podkreśla ks. Kurpas, parafia realizuje się jako wspólnota ludzi wierzących w Chrystusa. Angażuje się w wiele akcji. Prowadzi oddział Caritas, który co tydzień rozdaje odzież i żywność.

- Wielu ludzi przychodzi też do nas po wsparcie materialne, czyli zakup opału, lekarstw czy artykułów szkolnych - dodaje ks. Kurpas.

Działa tu również parafialny oddział opcji katolickiej, której prezesem jest siemianowicki radny Stefan Wieczorek. Ta katolicka organizacja działa m.in. trochę jak urząd pracy - pomaga parafianom w szukaniu pracy, kontaktach z pracodawcami czy załatwianiu formalności w czasie jej szukania. Jej członkowie pomagają także w nauce dzieciom i młodzieży.

- Była też przez kilka lat prowadzona szkoła języków obcych dla dzieci, młodzieży i osób starszych planujących zagraniczny wyjazd - mówi proboszcz parafii, który dodaje, że michałkowickim duszpasterzom najbardziej zależy na młodzieży.

Co ciekawe, na terenie parafii znajduje się jedna z bardziej znanych katolickich stacji radiowych - radio Opoka.fm, które działa w domu katechetycznym. Dzięki internetowi stacja dociera do ludzi nie tylko w Polsce, ale i za granicą! Niestety stacja nadal boryka się z problemami finansowymi, nie mniej nadaje przez 24 godziny na dobę.

Możemy go posłuchać pod adresem opoka.fm Usłyszymy rock, soul, gospel i hip-hop.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto