Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Ponad 20 tysięcy osób odiwedziło Park Tradycji w Siemianowicach

Justyna Toros
Paweł Szałankiewicz
Miesiąc po otwarciu Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa sprawdzamy, czy inwestycja się spodobała. Wygląda na to, że tak. I to bardzo. Park odwiedziło bowiem już ponad 20 tys. turystów. Pisze Justyna Toros

Takiej frekwencji nie spodziewał się chyba nikt. Od otwarcia Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich minął zaledwie miesiąc, a już odwiedziło go 20 tysięcy osób. - Jesteśmy pod wrażeniem takiego zainteresowania - przyznaje Jan Wywiórka, kierownik Parku Tradycji.

Na ten stan rzeczy na pewno wpłynęło wiele czynników. W pierwszych tygodniach odbywały się tam bowiem duże, plenerowe i co najważniejsze - bezpłatne imprezy jak np. Dni Siemianowic Śląskich, czy Gody Siemianowickie. Do tego był czas, kiedy wstęp do Parku Tradycji był bezpłatny i nie ukrywajmy - nowe miejsce zawsze przyciąga ludzi, bo są go ciekawi.

- Warto podkreślić, że gośćmi Parku Tradycji są nie tylko siemianowiczanie, ale i mieszkańcy innych miast Polski, a nawet rejonów świata - podkreśla Wywiórka. - Na przykład odwiedziła nas niedawno wycieczka z Singapuru.

Przypomnijmy: w Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa znalazły się eksponaty związane ze śląskim przemysłem, sala koncertowa, restauracja. Koszt inwestycji wyniósł 16 mln zł. Odnowiono także stojącą obok 56-metrową wieżę wyciągową szybu "Krystyn". Park Tradycji tworzy spójną całość wypoczynkowo-rekreacyjną z pobliskim kompleksem widowiskowo-sportowym, parkiem, Domem Technika Zameczek i stawem. Nie oznacza to jednak, że po sezonie letnim park zapadnie w sen zimowy, bowiem właśnie teraz zacznie regularnie funkcjonować.

- Właśnie rozpoczęło działać kino Parku Tradycji, a kalendarz imprez mamy coraz bardziej wypełniony : konferencje, spektakle teatralne, koncerty, mikołajki, sylwester, koncert noworoczny - wymienia Jan Wywiórka.

Czy wszystko jest idealne? Obiekt wciąż jest dostosowywany się do wymagań zwiedzających Szlak Zabytków Techniki. Chodzi głównie o zwiększenie części, na której znajduje się wystawa. Cały czas do parku napływają pamiątki od byłych górników i ich rodzin. To na pewno ogromny plus Parku Tradycji, który chciałby dorównać renomie, jaką ma np. kopalnia Guido w Zabrzu. Na najniższej kondygnacji Parku Tradycji znajduje się odtworzony szyb górniczy, gdzie przy pomocy dźwięków, hologramów i uruchamianego czujnikiem ruchu multimedialnego projektora można poczuć klimat dawnej kopalni. W Guido natomiast zjeżdżamy kilkaset metrów pod ziemię, gdzie ten klimat wciąż jest utrzymany. Natomiast nie ma w pobliżu kompleksu widowiskowo-sportowego i takiej kolekcji górniczych lamp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto