Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice Śląskie: Kino Tęcza wkrótce zostanie zlikwidowane, a przecież można inaczej!

Paweł Szałankiewicz
Kino Tęcza zniknie, bo jego utrzymanie kosztuje zbyt dużo
Kino Tęcza zniknie, bo jego utrzymanie kosztuje zbyt dużo Lucyna Nenow
Siemianowickie kino - Tęcza, wkrótce zniknie z mapy miasta. Władze postanowiły nie reaktywować placówki, choć jeszcze w tym roku składały do Zarządu Województwa Śląskiego wniosek o dofinansowanie przebudowy kinoteatru.

- Kino będzie likwidowane ze względów ekonomiczno-społecznych. Generuje za duże koszty utrzymania, które przewyższały dochody - mówi Jakub Nowak z biura prasowego Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. I przekonuje, że w powstającym w Michałkowicach Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa mają odbywać się, obok występów artystycznych, także projekcje filmów. Czy to zastąpi jednak kino?

Wcześniej mówiło się, że Tęcza miałaby pełnić rolę kina studyjnego i kameralnego teatru, podobnie jak działająca w Gliwicach "Scena Bajka-Kino Amok". Samorząd Gliwic kupił przed laty dawne kino Bajka, prowadzone uprzednio przez Silesia Film, jedno z najstarszych na Śląsku, i połączył z prowadzonym już przez siebie studyjnym Amokiem.

- Kino jest sztuką miejską. Żyjemy w świecie kultury obrazkowej i powinniśmy uczyć się je interpretować od najmłodszych lat - uważa Urszula Biel, szefowa gliwickiej placówki. - Wszędzie w Europie władze kładą nacisk na kina, które mają uczyć odkrywać obrazy - dodaje. I wie doskonale, o czym mówi, bo oferta tego kina jest znana i popularna.

99-letnią Romę w Zabrzu też przejął magistrat. Pierwszą potrzebą jest oczywiście remont. Przebudowana ma zostać widownia oraz scena. Miłośnicy Romy liczą, że stanie się to na 100-lecie kina, ale to mało prawdopodobne.

Podobnie jak Panorama w Chorzowie, Roma nastawiła się na ofertę niszową i edukacyjną. Marek Kosma Cieśliński, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Filmowy Chorzów i kierownik kina Panorama mówi: - Pokazujemy tu filmy niszowe. Kino studyjne to dla nas priorytet.

Z kolei rudzka Patria jest prywatna. Właścicielkę kina, Ewę Brzezińską-Dłuciok, kosztuje około 50 tys. rocznie. Pieniądze idą na ogrzewanie (najwięcej), prąd i wypożyczenie kopii filmów. W tym miesiącu rozpocznie się remont kina. - Musimy dostosować toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych i wymienić drzwi. A na to wszystko potrzebujmy jeszcze dołożyć ok. 20 tys. ze swoich pieniędzy - wylicza właścicielka Patrii.

Gdyby nie fatalny w skutkach pożar, w Bytomiu pewnie już odżyłoby kino Gloria. Fundacja Kino Gloria przygotowywała się do remontu. Nie poddała się i zbiera środki na jego odbudowę, a miasto chce pomóc.

- To dwa najważniejsze czynniki w działaniu kin studyjnych: dobra wola miasta i osoby z pasją - mówi Urszula Biel. Współpraca: JO, MAO

Lubimy studyjne

"Scena Bajka-Kino Amok" przy ul. Dolnych Wałów 3 w Gliwicach. Odbywają się tu koncerty i przedstawienia GTM-u.

Panorama przy ul. Wolności 19/21 w Chorzowie. Pokazuje filmy niszowe i wartościowe.
Kino Roma przy ul. Padlewskiego 4 w Zabrzu.

Tu odbywają się koncerty charytatywne, spektakle muzyczne i profilaktyczne.

Kino Patria przy ul. Chorzowskiej 3 w Rudzie Śląskiej. Kino uruchomiło Akademię Filmową. MAO

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto