Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice Śląskie. Ułatwiony dostęp do rehabilitacji. Dzieci pojadą do sanatorium z kolegami?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Szymon Duczek/ Biuro Prasowe UM Siemianowice Śląskie
Dzięki nowej umowie dzieci z Siemianowic Śląskich będą mogły łatwiej pojechać na turnus rehabilitacyjny - także z kolegami ze szkoły. Jak wygląda uproszczona ścieżka formalności?

Formalności skrócone do minimum

— Nauka zdalna, ograniczona aktywność fizyczna i brak rozwiązań systemowych przyczyniły się do rozwoju schorzeń kręgosłupa nawet wśród małych dzieci. Badania przesiewowe jakie realizuje na własne potrzeby nie tylko nasz placówka, pokazują, że dziś praktycznie każde dziecko nadaje się już na poważne medyczne zabiegi leczące wady postawy, a doraźna gimnastyka korekcyjna na zajęciach W-F nie przeniesie już żadnej trwałej zmiany w korekcji wady postawy – twierdzi Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Uzdrowiska Goczałkowice i jeden z sygnatariuszy umowy.

Siemianowiccy uczniowie podstawówek będą mogli korzystać z usług sanatorium na ścieżce, gdzie formalności skrócone są do niezbędnego minimum. Sanatorium „Stokrotka” zajmuje się leczeniem dzieci ze schorzeniami układu kostno-stawowego, mięśniowo-szkieletowego, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

— Nie bez znaczenia jest fakt, że całość pobytu oraz kosztów leczenia naszego dziecka, warte ponad 6.000 złotych, będzie w pełni sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia – mówił prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech w dniu podpisania umowy.

Jak skorzystać z uproszczonej ścieżki kwalifikacji?

Urząd Miasta informuje, że w pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do swojego lekarza POZ z wnioskiem o skierowanie do poradni rehabilitacyjnej dla dzieci (kod 1301), a następnie umówić się na wizytę z lekarzem specjalistą z sanatorium, który odpowiedzialny jest za projekt. Wizyta może odbyć się w formie teleporady (numer telefonu 32 449 20 44). Jeśli dziecko wymaga rehabilitacji, lekarz wystawia odpowiednie skierowanie. Poradnia przekazuje je do NFZ, a te z kolei potwierdza przyznane świadczenie.

Pojadą w grupie rówieśników?

Jednym z lepszych rozwiązań jest możliwość pojechania na turnus rehabilitacyjny wraz z koleżanką lub kolegą. Dzieci są wtedy daleko od domu, więc obecność kogoś znajomego będzie dla nich wsparciem i miłym towarzystwem.

— Niespotykanym dotychczas udogodnieniem dla siemianowickich dzieci jest możliwość złożenia wniosku z prośbą o wspólny dla małej grupy termin turnusu. W praktyce dzieci z tej samej klasy mogą być zakwalifikowane do pobytu w sanatorium w tym samym czasie, mieszkać we wspólnym pokoju i uczyć się razem – informuje rzecznik prasowy UM Siemianowice Śląskie Piotr Kochanek.

Ponieważ zabiegi trwają 6 dni w tygodniu (turnus trwa 27 dni), istnieje możliwość odwiedzania dzieci i spędzania wolnego czasu poza ośrodkiem w niedziele. Rehabilitacja nie przeszkadza także w nauce, ponieważ dzieci przez ten czas są uczone w Zespole Szkół przy Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto