Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowiczanka zdobyła II miejsce w międzynarodowym konkursie

Bartłomiej Wortolec
Siemianowiczanka, 25- letnia Agata Balikowska, studentka ostatniego roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach osiągnęła wielki sukces na międzynarodowej arenie. Agata Balikowska jest autorką projektu biblioteki w londyńskim Hyde Parku. Z całego świata do konkursu zgłoszono prawie 400 projektów, jednak praca Agaty zajęła II miejsce w międzynarodowym konkursie portalu archasm.in.

Młoda i zdolna siemianowiczanka w tym miesiącu broni swoją pracę magisterską. Tematem jej dyplomu jest szczegółowe opracowanie konceptu biblioteki, który zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie. Jeżeli cały świat zachwycił się jej projektem, to można wnioskować, że Agata Balikowska obroni się z wyróżnieniem.

- Poszłam na architekturę, bo podoba mi się fakt, że można tworzyć budynki lub przestrzenie, które mogą bezpośrednio oddziaływać na ludzi i sprawia, że czują się w danym miejscu dobrze. Nawet, jeżeli sami nie wiążą tego z architekturą - mówi Agata Balikowska.

To był drugi konkurs tego typu, w którym siemianowiczanka wzięła udział. Zgłosić mógł się do niego każdy z całego świata. Wymagana była jedynie opłata wpisowa.

- Wygrana w takim konkursie zapewnia publikacje w różnych, głównie anglojęzycznych magazynach branżowych i na stronach internetowych związanych z architekturą. Za zajęcie II miejsca otrzymałam także nagrodę pieniężną oraz certyfikat - mówi Agata Balikowska.

Zainspirowały ją ławki w Hyde Parku

Projekt „Libre airy”, to próba stworzenia biblioteki dostosowanej do współczesnego czytelnika, mieszkańca wielkiego miasta. Oprócz tego, bardzo istotny był dla mnie sam park, w którym miałaby ona powstać. To królewski park w centrum Londynu, który od dawna pełni funkcję terenów zielonych, będących kontrastem do mocno zurbanizowanej reszty miasta. Postawienie w nim budynku wydało mi się niewłaściwe, sprzeczne z ideą parku miejskiego. Zaczęłam się zastanawiać, jak za pomocą architektury stworzyć miejsce pełne życia, kreatywności i jednocześnie umożliwić użytkownikom cieszenie się bliskością natury.

Pierwsze, co przychodzi na myśl, kiedy nie chce się ingerować w otoczenie, to schowanie budynku pod ziemię. Jednak chciałam, aby biblioteka była jasna, przestronna, otwarta na krajobraz, dlatego całkowite jej schowanie nie wchodziło w grę. Poza tym, nikt nie przychodzi do parku po to, żeby przebywać pod nim. Jednocześnie myślałam o tym, jak przyjemnie jest po prostu usiąść na ławce wśród zieleni z książką i czytać.

Zainspirowały mnie ławki, które dostrzegłam na zdjęciach Hyde Parku. Aby utrzymać klimat miejsca, postanowiłam, że to właśnie one, klasyczna parkowe ławki będą służyły czytelnikom biblioteki. Na działce ustawiłam więc siatkę takich ławek. Część z nich została przykryta delikatnymi szklanymi pawilonami - to właśnie jest czytelnia projektowanej biblioteki.

Reszta funkcji, czyli wypożyczalnia, sale multimedialne, kawiarnia, znajdują się pod ziemią. Przejście na zewnątrz umożliwia kilka klatek schodowych, a światło dzienne dociera tam za pomocą dużych świetlików.

Schemat korzystania z obiektu jest bardzo prosty: użytkownik schodzi pod ziemię, gdzie w specyficznej atmosferze, która ma w sobie coś tajemniczego, wybiera książkę lub inne medium z którego chce skorzystać. Następnie wychodzi na powierzchnię i w jednym z trzech pawilonów może zagłębić się w lekturze.

Konstrukcja pawilonów jest niezwykle subtelna, prawie w całości wykonana ze szkła. Zarówno słupy, jak i żebra, są z tego materiału. Chciałam, aby bardzo delikatnie wpisywały się w otaczającą zieleń. W dolnej części, surowość betonu i miedziany odcień podkreślają usytuowanie budynku pod ziemią. Jest to niezwykła biblioteka, na miarę XXI wieku. Zapewnia nie tylko dostęp do zbiorów, ale także coś bardzo ważnego w dzisiejszych wielkich miastach - kontakt z przyrodą.

Po studiach czas na praktyki

Po ukończeniu studiów Agata Balikowska będzie pełnoprawnym architektem. Jednak, by zdobyła uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń będzie musiała odbyć roczną praktykę projektową oraz roczną praktykę budowlaną. Dopiero wtedy będzie mogła przystąpić do egzaminu.

Agata Balikowska nie ma budynku lub miejsca, przy którym chciałaby w przyszłości pracować. Uważa, że każdy nowy temat jest indywidualnym i ciekawym wyzwaniem. Dlatego nie chce definiować i ograniczać się do jednego typu budynków, bądź przestrzeni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto