Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadające gwiazdy nad Tauron Silesia Beach. Noc Perseidów 2020: wspólne oglądanie nieba na plaży Stadionu Śląskiego

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tauron Silesia Beach, czyli plaża na Stadionie Śląskim. To stąd w sobotę będzie można oglądać spadające gwiazdy
Tauron Silesia Beach, czyli plaża na Stadionie Śląskim. To stąd w sobotę będzie można oglądać spadające gwiazdy Arek Gola
W sobotę, 15 sierpnia, na Tauron Silesia Beach, czyli plaży Stadionu Śląskiego, odbędzie się wspólne oglądanie Perseidów. To jeden z najbardziej znanych rojów meteorów, który można oglądać na nocnym niebie właśnie w sierpniu. Obserwacja gwiazd odbędzie się w okolicach Stadionu Ślaskiego i połączona będzie z komentarzem astronoma z Planetarium Śląskiego - Damiana Jabłeki.

Spadające gwiazdy nad plażą Tauron Silesia Beach

W tym roku, wyjątkowo, spadające gwiazdy będzie mozna oglądać nie przy Planetarium Śląskim, a przy Stadionie Śląskim w Parku Śląskim. Stadion Śląski wraz z Planetarium Śląskim postanowiły zorganizować wspólne oglądanie spadających gwiazd na Tauron Silesia Beach, czyli plaży zorganizowanej na terenie śląskiego giganta. Noc Perseidów odbędzie się w sobotę 15 sierpnia. Wspólne oglądanie nocnego nieba rozpocznie się o godzinie 21.00 i potrwa do północy.

- Specjalnie na potrzeby naszej akcji wyłączymy podświetlenie obiektu, a także pobliskie lampy. Nasza strefa przejdzie drobną modyfikację: usuniemy parasole, wyciszymy muzykę. Tej nocy chcemy, aby pierwsze skrzypce grały gwiazdy tego wieczoru, czyli Perseidy - mówi Przemysław Plisz, rzecznik prasowy Stadionu Śląskiego.

- Bardzo się cieszymy, że Planetarium Śląskie podeszło do naszego pomysłu z ogromnym entuzjazmem. Myślę, że trudno byłoby nam znaleźć lepszych ekspertów i osoby, które z prawdziwą pasją i zaangażowaniem opowiedzą wszystkim obecnym, co tak naprawdę można dostrzec na nocnym niebie - dodaje.

Perseidy najlepiej obserwować już po zmroku, najlepiej w oddaleniu od źródeł sztucznego światła.

Obserwacja spadających gwiazd połączona będzie z komentarzem astronoma z Planetarium Śląskiego - Damiana Jabłeki. Prelekcja Damiana Jabłeki wzbogacona zostanie wykorzystaniem laserowego celownika. Dla gości zaplanowano także występ katowickiego zespołu „Box Canyon”. W razie niepogody organizatorzy przewidują przeniesienie wydarzenia w inne miejsce na terenie Stadionu Śląskiego.

- „Noc Perseidów” to wydarzenie, które organizowaliśmy od wielu lat w pobliżu budynku Planetarium, a od momentu rozpoczęcia przebudowy naszej placówki na Dużej Polanie w Parku Śląskim. W tym roku łączymy siły ze Stadionem, by wspólnie podziwiać Noc Perseidów - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Perseidy to drobiny kosmicznej materii

Spadające gwiazdy to tak naprawdę drobiny materii kosmicznej, pozostałej po rozpadzie komet lub planetoid. Gdy wpadają w ziemską atmosfera rozgrzewają się, w efekcie jonizują powietrze i właśnie ten efekt w postaci "spadającej gwiazdy" możemy zaobserwować na niebie.

- Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tuttle. Za każdym razem kiedy kometa zbliża się do Słońca rozgrzewa się i wokół jej jądra powstaje długi warkocz. Co roku orbita Ziemi przecina pozostałości po tym warkoczu i cząstki pyłu wpadają z naszą atmosferę z prędkością niemal 60 kilometrów na sekundę jonizując lub spalając się w powietrzu - wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

- Każdej doby w atmosferę naszej planety wpada aż 60 ton kosmicznego pyłu. Jednak maksimum roju Perseidów przypadające na połowę sierpnia jest szczególnie spektakularne. Przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć wówczas nawet do 100 spadających gwiazd na godzinę - dodaje Jarosław Juszkiewicz.

Gdzie patrzeć, by zobaczyć to zjawisko?
Na początku odnajdźmy na niebie Wielki Wóz. Następnie idziemy wzrokiem od tylnego, górnego koła Wielkiego Wozu do Gwiazdy Polarnej. Przechodzimy dalej w przeciwnym kierunku, gdzie zobaczymy gwiazdozbiór Kasjopei w kształcie litery 'W", który ułożony jest z pięciu jasnych gwiazd. Pomiędzy gwiazdozbiorem Kasjopei, a horyzontem, na północno-wschodnim fragmencie nieba zobaczymy gwiazdozbiór Perseusza i "spadające gwiazdy". To właśnie Perseidy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spadające gwiazdy nad Tauron Silesia Beach. Noc Perseidów 2020: wspólne oglądanie nieba na plaży Stadionu Śląskiego - Chorzów Nasze Miasto

Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto