Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z historią w Meritum

BW, mat. prasowe
W ubiegłym tygodniu uczniowie ZSTiO "Meritum" spotkali się z Polakami ratującymi Żydów w czasie II wojny światowej. Na spotkaniu pn. "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" uczniowie spotkali się z 91-letnim Józefem Zięcikiem i Haliną Zięcik oraz Mirosławem Dominem.

- Przejmujące opowieści tegorocznych gości poprzedziła uczniowska prezentacja, przypominająca, że medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznaje Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie osobom i rodzinom, które w czasie II wojny światowej z narażeniem własnego życia i bezinteresownie ratowały skazanych na zagładę Żydów. Uczennice zaznaczyły, że obok znanych uhonorowanych Polaków, istnieje rzesza bezimiennych, zwykłych ludzi, wśród których znalazła się rodzina Pana Zięcika - mówiła Ksenia Hadryan z ZSTiO "Meritum".

Pan Józef Zięcik ze wzruszeniem opowiadał o tym, jak w 2014 roku odebrał w imieniu swoich nieżyjących już rodziców Julii i Kazimierza Zięcików medal i dyplom honorowy „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Z chęcią przybliżył niezwykłą historię swojej rodziny, która w latach 1943 – 1944 ukrywała w dwóch ziemiankach w swoim gospodarstwie w Tarnopolu 13 – osobową grupę żydowskich uciekinierów z likwidowanego getta. Z dumą wspominał, że heroiczną decyzję o pomocy Żydom podjął jego ojciec Kazimierz z pobudek czysto humanitarnych, mimo ryzyka utraty życia całej swojej rodziny. Pan Zięcik podkreślił, że ciężar przechowywania i wyżywienia 13 dodatkowych osób w tak trudnych warunkach wzięli na siebie wszyscy członkowie rodziny, także on sam i jego trzej bracia.

Opowieść Pana Józefa Zięcika przeplatana była pokazem rodzinnych zdjęć oraz starych fotografii z Tarnopola. Uwieńczeniem jego wspomnień była filmowa relacja z uroczystości wręczenia medalu, podczas której przemawiał Pan Jurek Hirschberg – syn ocalonych przez Zięcików Róży i Salomona Hirschbergów.

O tragicznym losie innej polskiej rodziny, która poświęciła swoje życie, ratując Żydów w czasie II wojny światowej opowiadał Mirosław Domin. Zaprezentował on przejmującą historię rodziny Ulmów z Markowej, która nie miała tyle szczęścia co Zięcikowie z Tarnopola. Za ukrywanie Żydów w swoim domu cała rodzina Ulmów: rodzice Wiktoria i Józef oraz ich dzieci zostali rozstrzelani w 1944 roku.

- Spotkanie ze „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata” było dla młodzieży „Meritum” żywą lekcją historii, upamiętniającą zwykłych Polaków, którzy w czasach zhańbienia człowieczeństwa pozostali przyzwoitymi ludźmi - dodała Ksenia Hadryan

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto