Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia i pocztówki Siemianowic Śląskich. Jak wyglądało nasze miasto na archiwalnych fotografiach? Popularne miejsca kiedyś i dziś

Martyna Urban
Martyna Urban
Historia Siemianowic Śląskich liczy ponad 750 lat. Przez cały ten okres miasto przeszło ogromną metamorfozę. KLIKNIJ w przycisk GALERIA i poznaj stare dzieje Siemianowic.
Historia Siemianowic Śląskich liczy ponad 750 lat. Przez cały ten okres miasto przeszło ogromną metamorfozę. KLIKNIJ w przycisk GALERIA i poznaj stare dzieje Siemianowic. Fotopolska.eu
Jak kiedyś wyglądały najbardziej popularne miejsca w Siemianowicach Śląskich? Spójrzcie na te archiwalne fotografie. Historia miasta sięga XIII wieku. Wówczas na mapach Siemianowice były niewielką wioską dostarczającą ryby i kwiaty. Miasto przez wieki prężnie się rozwijało, aż do II połowy XX wieku, kiedy to przeżyło tzw. "okres świetności". Jak Siemianowice zmieniły się przez te kilkanaście wieków?

Historia Siemianowic Śląskich

Siemianowice Śląskie mają bardzo długą i rozległą historię. Pierwsze wzmianki pochodzą już z XIII wieku. W tamtym czasie, gdy miasto było jeszcze osadą, powstały pierwsze dzielnice, były to: Michałkowice, Bytków i Przełajka. Region w tamtym okresie często zmieniał swojego włodarza. Początkowo należał do księstwa opolskiego, następnie opolsko-raciborskiego, a ostatecznie w 1289 został zhołdowany Czechom. Następne lata również cechowały się niestabilnością władców. Tereny przewinęły się przez ręce: Piastów Cieszyńskich, Jerzego Brandeburskiego, Mieroszewskich i Kaspera Hunter von Gradona.

Co przyniosły kolejne wieki Siemianowicom Śląskim?

Hrabina Maria Józefa von Donnersmarck w 1718 roku odkupiła od Huntera von Gradona Siemianowice Śląskie. W latach 1760-1778 ród rozpoczął budowę pałacu na terenie dawnego dworu Mieroszewskich. Obiekt jest podziwiany przez mieszkańców i turystów do dziś.

Na przełomie XVIII i XIX wieku funkcjonowały dwie kopalnie na terenie Bytkowa. Natomiast już do roku 1833, gdy rozpoczęto budowę Huty „Laura”, istniały cztery kopalnie cynku, cztery kopalnie węgla kamiennego i jedna huta żelaza. Siemianowice przeżywały złoty okres. Na terenie miasta oprócz Ślązaków osiedlali się imigranci z Niemiec. Zaczęły powstawać szkoły i poczta, a w 1852 roku rozpoczęto budowę kolei wąskotorowej. W między czasie Huta „Laura”, rozwinęła się do tego stopnia, że teren w 1873 roku został wyodrębniony i nazwany Laurahütte. W tamtym czasie powstała także Ochotnicza Straż Pożarna, biblioteka oraz murowany kościół św. Krzyża. Ważnym etapem w pod koniec XIX wieku była elektryfikacja regionu.

Po plebiscycie Siemianowice zostają przyłączone do Polski

W 1922 roku, pomimo że 56,25 % głosujących wybrało pozostanie w granicach Niemiec, miasto zostaje przyłączone do Rzeczpospolitej Polskiej. W tamtym czasie powstała Fabryka Czekolady i Cukrów "Hanka", z której pochodzą słynne cukierki „Michałki”.

Dotychczasowa gmina "Huta Laura-Siemianowice" uchwałą Sejmu Śląskiego została przemianowana na Siemianowice Śląskie w 1927 roku, a w 1932 Rozporządzeniem Rady Ministrów gmina otrzymała prawa miejskie. Miasto liczyło wówczas 30 tysięcy mieszkańców.

Z początku XX wieku zachowały się liczne stare fotografie, przedstawiające miasto. Wejdź w naszą galerię i przekonaj się, które miejsca zmieniły się nie do poznania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto