Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Siemianowic Śląskich pomagają w transporcie osób na szczepienie przeciwko COVID-19

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Siemianowiccy strażacy i druhowie pomagają zawieźć mieszkańców na szczepienie
Siemianowiccy strażacy i druhowie pomagają zawieźć mieszkańców na szczepienie dh Sebastian Bortlisz (OSP Siemianowice Śląskie)
Strażacy z Siemianowic Śląskich pomagają osobom starszym czy schorowanym z transportem na szczepienie przeciwko COVID-19. W te działania aktywnie włączyli się także druhowie Ochotniczej Straży Pożarnych z Siemianowic Śląskich.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Siemianowicach Śląskich

Siemianowiccy strażacy i druhowie pomagają mieszkańcom w dojeździe na szczepienia przeciwko COVID-19. Strażacy z Siemianowic Śląskich pomagają w transporcie osobom, które nie mogą dojechać samodzielnie do punktów szczepień. Osoby takie wyznacza koordynator miejski ds. transportu, który współpracuje z punktami szczepień.

- Po otrzymaniu informacji o potrzebnej pomocy w dotarciu na szczepienie dysponowany jest samochód wraz z strażakami, którzy zachowując odpowiedni reżim sanitarny zabierają wskazaną osobę z miejsca zamieszkania, dowożą do punktu szczepień oraz odwożą do domu. Strażacy służą też pomocą przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu oraz dojściu do budynku - informuje kpt. Mariusz Rozenberg, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Sląskich.

- Wszystko to odbywa się zgodnie z wytycznymi dla PSP/OSP w zakresie transportu pacjentów do punktów szczepień jak i personelu medycznego do pacjentów. W działania aktywnie włączyli się druhowie Ochotniczej Straży Pożarnych z Siemianowic Śląskich - dodaje kpt. Mariusz Rozenberg.

Transport przeznaczony jest dla osób: posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami oraz mających trudności z dostępem do punktu szczepień (osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień) w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich.

Uwagi techniczne dot. organizacji przewozu:

  • W pierwszej kolejności transport organizuje POZ; jeśli nie ma takiej możliwości, zwraca się do przedstawicieli gminy o zorganizowanie transportu pacjentów do punktu szczepień.
  • Gmina poszukuje rozwiązań umożliwiających zapewnienie transportu, np. poprzez zawarcie umowy z przewoźnikiem lub współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną lub/i PSP.
  • Gmina wyznacza koordynatora na potrzeby realizacji przewozów.
  • POZ przekazuje do koordynatora w umówionych terminach listę osób, które potrzebują transportu wraz z informacją o dacie i godzinie szczepienia.
  • Koordynator umawia z przewoźnikiem datę i godzinę odbioru pacjenta oraz rodzaj środka transportu niezbędnego do wykonania przewozu.

Pod numerem 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Łącznie w Polsce do 10 lutego 2021 wykonano 1 773 715 szczepień, w tym w województwie śląskim - 9 434.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20proc. osób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto