Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował trzeci rok akademicki

Paweł Szałankiewicz
Zofia Armatys, Elżbieta Łukowska i Joanna Jelito z radością przywitały nowy rok akademicki
Zofia Armatys, Elżbieta Łukowska i Joanna Jelito z radością przywitały nowy rok akademicki Paweł Szałankiewicz
Czekałam na to z niecierpliwością. Wakacje strasznie mi się dłużyły - cieszy się Elżbieta Łukowska z okazji rozpoczęcia III roku Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jej zdanie podzielały inne seniorki, które we wtorek stawiły się licznie na inaugurację roku akademickiego.

- Mój mąż to nawet sam mnie wypychał na uniwersytet - śmieje się Czesława Kurowska.

Z roku na rok UTW cieszy się coraz większą popularnością. W poprzednim na zajęcia i spotkania uczęszczało 140 osób, a w tym roku jest ich już 170! - Wszyscy, którzy byli z nami w poprzednich latach, nadal kontynuują naukę i zdobywanie wiedzy, no i chętnie dopisują się też nowi - mówi Wiesława Szlachta, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie odbywa się większość wykładów.

Co przyciąga słuchaczy UTW? Niezwykła atmosfera, którą nie sposób znaleźć w domowych pieleszach. Wykłady oraz różnego rodzaju zajęcia stały się dla studentów niepowtarzalną okazją do przeżycia czegoś ciekawego. Organizatorzy zajęć oferują m.in. spotkania z psychologiem, zajęcia z tai chi, języków obcych czy warsztaty komputerowe.

- No a poza tym są tutaj same sympatyczne babeczki - śmieje się Łukowska, która dodaje, że oczekuje od UTW przede wszystkim ciekawych zajęć i nowości, które poszerzających horyzonty. - No i przy okazji może uda się też zrzucić parę kilo - dodaje ze śmiechem.

Z dr Ewą Cierniak Szóstak, socjologiem, rozmawia Paweł Szałankiewicz

Seniorzy uczestniczący w UTW są... starzy?
Dzisiejszy 60-latek to zupełnie inna osoba niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. W zupełnie innym stanie zdrowia, z innymi aspiracjami. O starości tutaj zaczynamy mówić inaczej. Ten okres między 60 a 80 rokiem życia nazywa się już drugą młodością. Ta starość zostaje przesunięta na okres po 80 roku życia.

Mogą więc przeżywać i rozwijać się lepiej od młodszego pokolenia?
Nie wiem, czy lepiej, ale na pewno inaczej. Jest inny sposób patrzenia na świat. Nie ma już tej presji na urządzenie sobie życia zawodowego. Nie uczestniczą w gigantycznej konkurencji, jak te młode pokolenia. Wreszcie mają czas dla siebie.

Czy UTW to dobry sposób, by przeżywać jesień swojego życia?
To jest bardzo dobry sposób z dwóch przyczyn. Po pierwsze aktywność intelektualna, a po drugie to obszar spotkań społecznych. Cechą dominującą starości jest poczucie samotności . UTW tę lukę wypełnia.

Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) to placówka dydaktyczna dla osób starszych - jego podstawowym celem jest poprawa jakości ich życia. Działa w Polsce z powodzeniem od połowy lat 70. Na Śląsku możliwość nauki w Uniwersytecie Trzeciego Wieku mają m.in. mieszkańcy Katowic (UTW funkcjonuje przy Uniwersytecie Śl.), Gliwic (Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych) i Chorzowa (Centrum Kształcenia Ustawicznego Ekonomistów). W Siemianowicach działa od października 2009 roku. Jego siedzibą główną jest Miejska Biblioteka Publiczna.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto