Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość nadania skwerowi im. Jana Mitręgi

Magdalena Mikrut-Majeranek
M. Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni
Jan Mitręga urodził się 21 kwietnia 1917 r., dziś w 99. rocznicę jego urodzin dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz nadania skwerowi u zbiegu ulicy Bytomskiej i Żeromskiego jego imienia.

Jan Mitręga był ministrem górnictwa i energetyki w latach 1959–1974. Funkcję wiceprezesa Rady Ministrów pełnił w latach 1970–1975. Ambasador w Republice Czechosłowackiej. Zmarł 8 listopada 2007 r. teraz jego imieniem nazwano skwer położony w zbiegu ulicy Bytomskiej i Żeromskiego. Decyzję o upamiętnieniu wybitnego siemianowiczanina podjęli radni podczas XIII sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 października 2015 r. Natomiast dziś dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

Mieszkańcom Michałkowic pomysł przypadł do gustu. Wielu z nich pamięta Mitręgę, a niektórzy nawet z nim pracowali.

- Pochwalam nadanie skwerowi imienia Mitręgi. Jasiu Mitręga był prezesem w górnictwie. Bardzo chwalę. Dobrze się stało, że przywołano pamięć o nim. Wszyscy go tu szanowali– mówi Marian Bazan.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej i odegraniu hymnu górniczego, przedstawiciele władz miasta oraz gwarkowie złożyli kwiaty, a następnie przeszli w uroczystym korowodzie do Siemianowickiego Centrum Kultury – Park Tradycji, czyli do dawnej kopalni Michał. Tam rodzina, przyjaciele i znajomi Jana Mitręgi wspominali jego dzieje.

- Już na samym początku mojej kadencji Bractwo Gwarków i Związek Górnośląski wyszli z inicjatywą, by uhonorować Jana Mitręgę, wielkiego Polaka, Ślązaka, siemianowiczanina. Parę miesięcy zajęły nam przygotowania, ale w końcu znaleźliśmy idealne miejsce. Jak się okazało niedaleko tego skweru urodził się Mitręga– mówi prezydent Siemianowic Śląskich, Rafał Piech.

Funkcję ministra i wiceprezesa rady ministrów, wyróżnionego zaszczytnymi tytułami dr honoris causa akademii ekonomicznej, obecnie uniwersytetu ekonomicznego w Katowicach.

- Osiągnięcia tego zasłużonego michałkowiczanina z Siemianowic, jak mi wiadomo z annałów uczelnianych, doceniła przed laty społeczność uniwersytecka uczelni, przyznając jemu za kadencji rektorskiej prof. Alojzego Melicha najwyższą godność akademicką- tytuł doktora honorowego. Tę godność zarezerwowano tylko dla najwybitniejszych uczonych albo dla wybitnych postaci ze sfer gospodarki, kultury, życia społecznego. Wyróżniono osiągnięcia wypracowane przez Jana Mitręgę w ówczesnych realiach ustrojowych i politycznych, kiedy to rzetelna, ofiarna praca na rzecz dobra wspólnego, społecznego, jaką niewątpliwie wykonywał wymagała niejednokrotnie trudnych i daleko idących kompromisów, ale była możliwa i dawała osiągnięci - wspomina prof. dr hab. Leszek Żabiński, rektor UE.

Dzisiaj pamięć o premierze Mitrędz, Doktorze Honoris Causa, uosabia młode drzewko dębu posadzone w Alei Dębów, znajdującej się na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Aleję otwarto 7 października 2015 r.

- Był wielkim wizjonerem. Jako minister górnictwa i energetyki mocno rozwijał górnictwo. Wyniósł je na wyżyny. Wybudował 16 kopalń i stworzył kilkanaście tysięcy miejsc pracy. Zainicjował utworzenie klubów techniki. To wielki społecznik, który nigdy nie odmówił nikomu pomocy, czy wsparcia. Ktoś wielki powiedział kiedyś „po czynach ich poznacie”, myślę, że w przypadku Mitręgi szyldy partyjne nie mają żadnego znaczenia, ponieważ człowiek jest wielki właśnie przez to, jak wspiera innych i po tych czynach można go poznać, a nie po tym, jaką parte reprezentuje. Mitręga wspierał nie tylko społeczność lokalną, ale działał na korzyść całego kraju – dodał prezydent Piech.

Głos podczas uroczystości zabrał także przyjaciel prof. Zygfryd Nowak, wiceminister w Ministerstwo Górnictwa i Energetyki, twórca Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji, a, także przedstawiciela Bractwa Gwarków, który przybliżył 50 lat z życia premiera. Po jego wystąpieniu zmarłego premiera wspominali członkowie jego rodziny: Piotr i Marian Mitręgowie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto