Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Siemianowicach Śląskich można już korzystać z rowerów miejskich. W tym roku użytkownicy będą mogli zwracać je także w innych miastach

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Piotr Pindur / Biuro Prasowe UM Siemianowice Śląskie
W Siemianowicach Śląskich można już korzystać z rowerów miejskich. W tym roku użytkownicy będą mogli zwracać je także w innych miastach. Aby wypożyczyć jednoślad, wystarczy zarejestrować się na jednej z dwunastu samoobsługowych wypożyczalni. Pierwsze piętnaście minut jazdy na rowerze miejskim jest bezpłatne, natomiast później nalicza się opłata – w zależności od czasu korzystania z jednośladu.

Mieszkańcy Siemianowic Śląskich od poniedziałku, 25 kwietnia znów mogą korzystać z przejażdżki rowerami miejskimi, bowiem w godzinach popołudniowych w mieście uruchomiono wypożyczalnie, co rozpoczęło piąty sezon Siemianowickiego Roweru Miejskiego, który potrwa do końca października 2022 roku. Mieszkańcy mają do dyspozycji sto dwadzieścia rowerów, rozmieszczonych w dwunastu punktach, gdzie każdy może samodzielnie wypożyczyć taki jednoślad.

W tym roku rowery miejskie można zwracać nie tylko na terenie Siemianowic Śląskich

Samoobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich dają możliwość skorzystania z przejażdżki jednośladem nie tylko dorosłym, ale też dzieciom. Oprócz rowerów standardowych dostępne są także tandemy i rowery dziecięce. Dzięki takiej inicjatywie osoby, które nie posiadają własnych rowerów mogą skorzystać z takiej opcji, by spędzić wolny czas aktywnie oraz odpocząć – na przykład przemierzając alejki w parkach. Rowery miejskie bywają również pomocne w szybszym przemieszczaniu się do konkretnych miejsc na terenie miasta, ale nie tylko. W tym roku siemianowickie rowery są dodatkowo zintegrowane ze stacjami w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w związku z czym można je zwracać również w Katowicach, Sosnowcu oraz w Tychach.

Aby skorzystać z przejażdżki rowerem miejskim, wystarczy zarejestrować się

Z wypożyczenia roweru miejskiego można skorzystać o dowolnej porze w ciągu całej doby oraz we wszystkie dni tygodnia. Wystarczy tylko jednorazowo zarejestrować się w dowolnej samoobsługowej wypożyczalni, a następnie wypożyczyć jednoślad i później go zwrócić. Aby dokonać rejestracji, należy połączyć się ze stroną internetową siemianowickirowermiejski.pl lub skorzystać z aplikacji mobilnej Nextbike. Jednoślady można wypożyczać za pomocą terminala, wspomnianej aplikacji albo kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem telefonu: 32 630 62 52. Warto też pamiętać, że aby wypożyczyć rower miejski, trzeba wpłacić najpierw minimum dziesięć złotych opłaty inicjalnej, z której będą finansowane kolejne przejażdżki.

Pierwszy kwadrans przejażdżki za darmo

Wypożyczenie roweru miejskiego nie jest może dobrą opcją dla całodziennych wypraw rowerowych, jednak staje się szansą na krótką, kilkugodzinną przejażdżkę czy rozwiązaniem pomocnym w razie jednorazowej potrzeby szybkiego przemieszczenia się z jednego punktu do drugiego. Czas korzystania z jednośladu naliczany jest od momentu pobrania go ze stacji rowerowej do chwili zwrotu na inną, funkcjonującą w systemie. Pierwsze piętnaście minut jazdy na rowerze miejskim jest bezpłatne, natomiast później nalicza się opłata – w zależności od czasu korzystania z jednośladu. Jeżeli jego użytkownik będzie przemieszczał się na rowerze do godziny, to zapłaci jeden złoty. Po przekroczeniu tego czasu obowiązuje go koszt dwóch złotych aż do kolejnej godziny. Jazda do trzech godzin to już trzy złote, natomiast do czterech godzin – cztery złote i ta ostatnia kwota będzie dotyczyć już każdej kolejnej godziny, gdyż opłaty sumują się.

Trzeba również pamiętać, że rower można wypożyczyć maksymalnie na dwanaście godzin, a po ich przekroczeniu użytkownik będzie zobowiązany do zapłacenia kary w wysokości dwustu złotych. Ponadto, zwrot roweru w innym miejscu, niż jedna z wyznaczonych w strefie użytkowania stacji skutkuje zapłatą stu osiemdziesięciu złotych. Jeżeli rowerzysta pozostawi jednoślad poza strefą użytkowania, wniesie dodatkową opłatę w wysokości pięciuset złotych. Regulamin przewiduje też wysokie kary za kradzież, utratę lub zniszczenie roweru. W zależności od rodzaju popełnionych przez użytkownika szkód, zapłaci on od tysiąca dziewięciuset złotych do siedmiu tysięcy złotych.

Miejsca, z których można wyruszyć na przejażdżkę rowerem miejskim

W tym roku rowery miejskie będzie można wypożyczyć na stacjach, rozmieszczonych w tych samych punktach, w jakich wypożyczalnie funkcjonowały przed rokiem. Z jednośladów mieszkańcy Siemianowic skorzystają, wyruszając z następujących miejsc:

  • Bytków – ul. Grunwaldzka,
  • Plac Alfreda – ul. Telewizyjna,
  • Centrum I – skrzyżowanie ul. Śląskiej i Jana Pawła,
  • Centrum II – okolice ul. Mysłowickiej,
  • Park Pszczelnik,
  • osiedle Młodych – Aleja Młodych,
  • osiedle Bańgów – ul. M. Skłodowskiej-Curie,
  • Bańgów – ul. Krupanka,
  • Tuwim – ul. Wróbla,
  • Węzłowiec – ul. Jagiełły,
  • Michałkowice – ul. Wyzwolenia,
  • Michałkowice – Plac 11 listopada.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto