Wpadnij na golfa do Siemianowic. Uwaga - łatwo załapać bakcyla!

Artykuł sponsorowany
Golf dla każdego. Spróbuj, daj sobie szansę może i Ty złapiesz bakcyla! Świetna zabawa, przyjemna atmosfera, kulturalni ludzie – zalety gry w golfa można mnożyć. Nic dziwnego, że miłośników tego sportu w Polsce przybywa.

Za kij do golfa chwytają nie tylko panowie, ale i panie, przy czym wiek, zawód, kondycja fizyczna nie stanowią żadnej bariery. Golf już dawno przestał być zarezerwowany wyłącznie dla elit, choć – za sprawą obowiązującej w tej grze etykiety – nadal pozostaje najbardziej eleganckim i szlachetnym ze wszystkich sportów. Przestał być też postrzegany jako rozrywka tylko dla bogaczy.

Regularna gra w golfa, owszem, kosztuje, ale... koszty są porównywalne z tymi ponoszonymi przez zapalonych narciarzy, snowboardzistów czy serferów. Warto przynajmniej raz w życiu pojawić się na polu golfowym, by podpatrzeć doświadczonych graczy, poznać zasady gry i samodzielnie poćwiczyć uderzenia. Właśnie w ten sposób setki Polaków odkryło swoją wielką pasję.

Do grona najbardziej znanych entuzjastów i propagatorów golfa w Polsce należą aktorzy Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, satyrycy Tadeusz Drozda i Marcin Daniec, żeglarz Mateusz Kusznierewicz, hokeista Mariusz Czerkawski, bramkarz Jerzy Dudek i wielu innych. Co sprawiło, że wszyscy połknęli golfowego bakcyla?

W wywiadach powtarzają, że golf to z jednej strony ogromna frajda, jaką daje rywalizacja. Z drugiej – wyborne towarzystwo, jakiego gdzie indziej nie znajdziesz. Golf to także wyborna szkoła samodoskonalenia. Uczy pokory i cierpliwości, skupienia i spokoju. Ćwiczy koncentrację i konsekwencję w dążeniu do celu. Uczy tolerancji oraz zasad gry fair-play. Łącząc umiarkowany wysiłek fizyczny z miłą kulturalną pogawędką – koi skołatane nerwy i poprawia samopoczucie.

Gdzie i kiedy narodziła się historia golfa – tego dokładnie nie wiadomo. Wedle legendy, wymyślili go szkoccy pasterze owiec (do dzisiaj należy do najpopularniejszych sportów uprawianych w Anglii). Pierwsze zapisy o grze pochodzą z 1457 roku, a pierwszy klub golfowy założono w połowie XVIII wieku. W Polsce do lat 80. golf pozostawał w zasadzie nieznany, chociaż kilka pól golfowych istniało jeszcze przed wojną.

Starsi mieszkańcy Śląska pamiętają np. pole golfowe zbudowane w latach międzywojennych w dzielnicy Katowice Giszowiec. Obecnie działające w Polsce pola golfowe powstały z inicjatywy prywatnych inwestorów. Dwa pierwsze ośrodki wybudowano w Rajszewie pod Warszawą i w Kołczewie pod Międzyzdrojami. W naszym regionie w roku 1994 pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Śląskiego założyli Śląski Klub Golfowy w Siemianowicach Ślaskich.

Zasadnicze cele Klubu to propagowanie gry w golfa, jako sportu dla rodzin, tworzenie kontaktów i więzi towarzyskich pomiędzy członkami Klubu oraz promocja regionu. Sukcesywnie rozbudowywana infrastruktura zaowocowała pełnowymiarowym polem golfowym , par 72.

Pierwszy „golfowy krok” jest bardzo prosty. Nie trzeba ani zapisywać się do klubu, ani kupować sprzętu – przy klubach golfowych działają wypożyczalnie. Na trening najlepiej umówić się jednak z doświadczonym trenerem PGA Polska, żeby nauczyć się od razu dobrych nawyków. Cykl szkoleniowy kończy się egzaminem na tzw. Zieloną Kartę. Jest to dokument wydawany przez Polski Związek Golfa, który uprawnia do gry na polach golfowych.

Latami doskonalone umiejętności golfiści mogą weryfikować na turniejach golfowych. Te ostatnie organizowane są na różnych szczeblach – dla poszczególnych grup wiekowych, zawodowych, pań czy panów, początkujących lub zaawansowanych. W golfa gra już ponad 100 mln ludzi, to najliczniej reprezentowany sport na Świecie. Zdecydowana większość uprawia go dla rozrywki, zabawy, hobby, ale jest też liga zawodowa golfa.

Tutaj zabawa się kończy. Na świecie do najbardziej prestiżowych zawodów golfowych zaliczają się 4 turnieje majors: Masters, U.S. Open, The Open i PGA Championship (pule nagród sięgają w nich miliony dolarów/euro) oraz Ryder Cup, zawody, w których naprzeciw siebie stają co dwa lata drużyny amerykańska i europejska.

Nie czekaj - spróbuj swoich sił już dziś. Wejdź na skgolf.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto