Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Siemianowicach Śląskich. Utrudnienia w ruchu przy cmentarzach

Paweł Szałankiewicz
W dniu Wszystkich Świętych całymi rodzinami wybierzemy się na siemianowickie cmentarze, by zapalić znicz ku pamięci bliskich nam zmarłych.

Tego dnia powinniśmy też pamiętać jednak o tych, którym należy się pamięć choćby za zasługi dla naszego miasta czy kraju. Tego dnia znicze powinny zapłonąć nie tylko na grobach ukochanych, ale też tych, o których pamięta już tylko historia.

Na Pomniku Obrońców Kopalni Michał znajdującym się w Michałkowicach zostało wyrytych 11 nazwisk osób, które poległy w czasie wybuchu II wojny światowej. Pomników upamiętniających poległych w czasie wojny oraz Powstań Śląskich, w Siemianowicach znajdziemy kilka. Na Rynku Miejskim jest Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Czynu Powstańczego z 27 nazwiskami ludzi poległych w Powstaniach Śląskich.

Na Placu Skargi pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego składane będą kwiaty i palone znicze za pamięć czterech wybitnych siemianowickich dowódców: pułkownika Jana Emila Stanka, podpułkownika Tadeusza Majcherczyka-Zdana oraz podporuczników Karola Gajdzika i Walentego Fojkisa. Nie może zabraknąć też zniczy pod pomnikiem dowódcy III Powstania Śląskiego, Wojciecha Korfantego, który znajduje się u zbiegu ulic Chopina i Sportowców.

Tego dnia należy też pamiętać o innych osobach, które spoczywają na siemiano-wickich cmentarzach. O zmarłym w tym roku Antonim Halorze - człowieku renesansu, który spoczywa na cmentarzu przy ul. Michałkowickiej. O zmarłej dwa lata temu siemianowickiej artystce Rucie Kubac, która leży pochowana na tym samym cmentarzu. Zapalmy też znicze na grobie żołnierzy 75 Pułku Piechoty, którzy zginęli w obronie kopalni "Michał" we wrześniu 1939 roku.

Warto odwiedzić też nekropolie takie jak Cmentarz Żołnierzy Niemieckich w Bańgowie, cmentarz zmarłych na cholerę na Sośniej Górze w Przełajce, czy cmentarz ewangelicki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby na zniszczonych przez czas grobach również paliły się znicze.

Ulice będą przejezdne

Od 29 października do 2 listopada na terenie Siemianowic będą prowadzone policyjne działania pod kryptonimem "Znicz". Jak zapewniła nas rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach, Jagoda Tomanek-Olczak, nie planuje się żadnych objazdów w mieście przez ten czas. Nastąpią natomiast niewielkie zmiany w organizacji ruchu w obrębie cmentarzy przy ul. Michałkowickiej, Maciejkowickiej i Węglowej. W tych miejscach zostaną ustawione tymczasowe oznakowania pionowe wprowadzające "zakaz zatrzymywania się i postoju" oraz wyznaczające dodatkowe miejsca parkingowe. Dodatkowo w celu upłynnienia ruchu drogowego będzie można ul. Spokojną (dotychczas była to tzw. ślepa uliczka) dojechać do ul. Michałkowickiej. Znaki zostaną ustawione od 29 października i pozostaną w miejscach do 3 listopada. W ramach akcji policjanci będą częściej niż zwykle kontrolować trzeźwość kierowców, prędkość stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. Do tegorocznej akcji "Znicz" włączą się policjanci z wydziału ruchu drogowego, prewencji oraz kryminlni. PSZ

VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto