18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawy i konferencje na temat Tragedii Górnośląskiej

PSZ
Mysłowice i Siemianowice Śląskie - te dwa miasta były dziś adresatami wydarzeń związanych z obchodami Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej, który wypada w najbliższą niedzielę.

W mysłowickim Muzeum Miasta odbyła się konferencja na temat "Obozy pracy przymusowej na Górnym Śląsku po 1945 r.", która zorganizowana została przez Stowarzyszenie Śląska Ferajna we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Prelegentami byli: Sebastian Rosenbaum, dr Adam Dziurok, prok. Dariusz Psiuk oraz Bogusław Tracz.

W Siemianowicach w Muzeum Miejskim dr. Kornelia Banaś z IPN otworzyła wystawę "Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r." (można ją zwiedzać do 28 lutego), która od kilku lat jest przenoszona z miasta do miasta. Wystawa stanowi próbę syntetycznego przedstawienia problemu deportacji ze szczególnym uwzględnieniem przemysłowej części Górnego Śląska. Przedstawia nie tylko fakty związane z deportacją, ale również zdjęcia i historie osób, które trafiły do obozów w Świętochłowicach, Mysłowicach i w głąb byłego Związku Radzieckiego.

Dlatego zaprezentowano szczegółowe informacje o zesłanych do sowieckich łagrów przedstawicielach innych zawodów, żołnierzach podziemia, kobietach, artystach itd.

Po otwarciu wystawy odbyła się prelekcja dr. Kornelii Banaś, a także projekcja filmu "Zapomniana tragedia".

Jutro w Miejskim Domu Kultury "Południe" w Katowicach-Murckach (ul. P. Kołodzieja 42) odbędzie się spotkanie na temat Tragedii Górnośląskiej z udziałem Sebastiana Rosenbauma, historyka z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej a w sobotę piąty Marsz na Zgodę, który przejdzie z Katowic przez Chorzów do Świętochłowic, do miejsca dawnego obozu w Świętochłowicach - Zgodzie.

W sobotę o godz. 10 rozpoczną się w Mysłowicach uroczystości pod pomnikiem ofiar obozu pracy na mysłowickiej Promenadzie. Przypomnijmy iż, ofiary komunistycznego obozu pracy są pochowani na dwóch mysłowickich cmentarzach: przy ul. Mikołowskiej i Oświęcimskiej. O tym, że pochówki mogły się odbywać także w innych miejscach, poza tymi dwoma cmentarzami, świadczy m. in. brak osób występujących w księgach zgonu USC w Mysłowicach na listach sporządzonych na podstawie ksiąg cmentarnych obu parafii. Może to oznaczać, że część ofiar była chowana bez dostarczenia dokumentów lub istniało jeszcze inne miejsce pochówku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto