Zarobki nauczycieli w 2021. Nadchodzą zmiany w pensjach pedagogów. Ile zarobią nauczyciele?

Tomasz Wersocki
Tomasz Wersocki
Wynagrodzenia nauczycieli. Nadchodzą zmiany w pensjach pedagogów. Ile zarobią nauczyciele? Zmiany mają zostać uzależnione od wysokości płacy minimalnej? Ministerstwo edukacji ma już przygotowaną propozycję zmiany wynagrodzeń nauczycieli. Kiedy zaczną obowiązywać zmiany w wynagrodzeniu nauczycieli? Sprawdźcie!

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Wynagrodzenia nauczycieli. Nadchodzą zmiany w pensjach pedagogów. Ile zarobią nauczyciele? Zmiany mają zostać uzależnione od wysokości płacy minimalnej? Ministerstwo edukacji ma już przygotowaną propozycję zmiany wynagrodzeń nauczycieli. Kiedy zaczną obowiązywać zmiany w wynagrodzeniu nauczycieli? Sprawdźcie! WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Udostępnij:
Wynagrodzenia nauczycieli w 2021 roku. Nadchodzą zmiany w pensjach pedagogów. Ile zarobią nauczyciele? Zmiany mają zostać uzależnione od wysokości płacy minimalnej? Ministerstwo edukacji ma już przygotowaną propozycję zmiany wynagrodzeń nauczycieli. Kiedy zaczną obowiązywać zmiany w wynagrodzeniu nauczycieli? Sprawdźcie!

Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

Wynagrodzenia nauczycieli. Ile zarobią po zmianach?

"Namawialiśmy, przekonywaliśmy - i w końcu się udało. W poniedziałek minister Przemysław Czarnek w rozmowie ze mną zapowiedział, że resort ma przygotowaną propozycję zmiany wynagrodzeń" - mówi Proksa w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Jak podkreśla, projekt ma zostać pokazany na spotkaniu trójstronnego zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. Według Proksy, nowy system miałby obowiązywać już od stycznia 2022 r.

Proksa podkreśla jedynie, że póki co mowa jest m.in. o porozumieniu, według którego płaca nauczycieli ma być odniesiona do średniej pensji krajowej.

Pensja nauczyciela. Ile wynosi obecnie?

Obecnie minimalne wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego to 4 046 zł brutto miesięcznie. Tu opisywaliśmy, ile zarabiają nauczyciele w Polsce.

O wynagrodzeniach nauczycieli, zatrudnionych w publicznych placówkach oświatowych, traktuje Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r., czyli tak zwana Karta Nauczyciela. Zgodnie z jej zapisami, na wynagrodzenie nauczyciela składa się kilka elementów:

 • wynagrodzenie zasadnicze,
 • dodatki (za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy),
 • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
 • nagrody i inne świadczenia.

Z kolei wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej. Od 1 września 2020 roku wynagrodzenie minimalne wynosi:

 • nauczyciela stażysty – 2 949 zł,
 • nauczyciela kontraktowego – 3 034 zł,
 • nauczyciela mianowanego – 3 445 zł,
 • nauczyciela dyplomowanego – 4 046 zł.

To stawki brutto, dla osób z tytułem zawodowym magistra, z przygotowaniem pedagogicznym (to zdecydowana większość, bo 96 proc. nauczycieli). Niższe pensje dostaną nauczyciele z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego oraz licencjata lub inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym. Trzeci poziom płac dotyczy osób, które mają tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera bez przygotowania pedagogicznego oraz dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

Wynagrodzenia nauczycieli. Nadchodzą zmiany w pensjach pedagogów. Ile zarobią nauczyciele?

Karta Nauczyciela ust. 6 art. 30 stanowi, że organ prowadzący szkołę (czyli samorząd) określa stawki dodatków (za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy), warunki obliczania i wypłacania pensji za godziny ponadwymiarowe i zastępstw doraźnych oraz wysokość nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.

Nauczycielom przysługuje także trzynasta pensja.

Karta Nauczyciela określa też ogólnie, jak wyglądają średnie wynagrodzenia nauczycieli, w zależności od ich stopnia awansu zawodowego. Średnie wynagrodzenie ustalane jest z kolei na podstawie kwoty bazowej, która co roku jest zapisywana w ustawie budżetowej państwa.

Od 1 września 2020 roku kwota bazowa wzrosła o 6 proc., do 3 537,80 zł.

 • Średnie zarobki nauczyciela stażysty wynoszą 100 proc. kwoty bazowej.
 • Nauczyciel kontraktowy średnie zarobki ma na poziomie 111 proc. kwoty bazowej.
 • Dla nauczyciela mianowanego jest to 144 proc. kwoty bazowej.
 • Nauczyciel dyplomowany zarabia 184 proc. kwoty bazowej.

Wideo

Materiał oryginalny: Zarobki nauczycieli w 2021. Nadchodzą zmiany w pensjach pedagogów. Ile zarobią nauczyciele? - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie