Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz z czym kojarzy się Śląsk Rysiowi z Klanu oraz jak wspomina Siemianowice Beata Schimcheiner

Maria Olecha, Martyna dyszka
fot. arc
Z czym kojarzy się znanym ludziom nasz region i Siemianowice Śląskie? Zdziwicie się, ale nie zawsze z hutami, kopalniami, szaroburym krajobrazem i hałdami. Śląska to także pyszna kuchnia na czele z roladami i modrą kapustą, jak również familoki z kolorowymi obramowaniami okien. Jednak przede wszystkim Siemianowice to ludzie. Postanowiliśmy spytać znanych aktorów wywodzących się z naszego miasta, urodzonych tu lub związanych z nim zawodowo, z czym Siemianowice im się kojarzą. Okazją ku temu był spektakl w Śląskim Centrum Kultury Zgoda w Świętochłowicach. Pojawiła się tam Beata Schimcheiner, aktorka urodzona w Siemianowicach.

Pamiętam zapach rosołu, rolady, klusek i modrej kapusty, jaki unosił się na podwórkach, gdy w niedzielę szłam do kościoła, aż łezka w oku się kręci na samą myśl - wspomina aktorka Beata Schimscheiner, która urodziła się w Siemianowicach Śląskich. Jednak całe swoje dzieciństwo, aż do matury, spędziła w sercu Górnego Śląska - Katowicach.

Przyznaje, że im jest starsza, z tym większym sentymentem powraca w swoje rodzinne strony.

- Kiedyś zdarzyło mi się spać w jednym z katowickich hoteli, niedaleko domu, gdzie mieszkałam i ze wzruszenia popłakałam się przy recepcjonistce, która patrzyła na mnie jak na wariatkę - śmieje się aktorka.

Pomimo że od wielu lat mieszka w Krakowie, uważa że to właśnie Śląsk ma nieprawdopodobny czar i urok. Uważa, że jest on wprost fantastyczny!

- Są rzeczy, które są nieśmiertelne, jak na przykład familoki, które już nie mają czerwonych czy zielonych ramek w oknach, bo okna są plastikowe, ale ludzie z pokolenia na pokolenie będą mieszkać w tych solidnie zbudowanych z czerwonej cegły budynkach - opowiada aktorka.

Śląsk jest równie bliski Jerzemu Treli, który zagrał w kilku filmach Kazimierza Kutza, m.in. w "Śmierć jak kromka chleba" czy też "Sól ziemi czarnej". - Ten region kojarzy mi się przede wszystkim z tym, co oglądałem na Śląsku w filmach Kutza, czyli z dziedziną, która jest mi bardzo bliska - wyjaśnia Jerzy Trela. Aktor często bywał w Katowicach na festiwalach teatralnych, gdzie grał w spektaklach ale i zasiadał w jury.

Nieco inne spojrzenie na Śląsk ma Piotr Cyrwus, aktor znany z roli Ryszarda Lubicza z Klanu. Urodzony w Waksmundzie artysta po raz pierwszy przyjechał na Śląsk w wieku 20 lat. Na wycieczkę po naszym regionie zaprosili go dwaj koledzy z Zabrza.

- Śląsk kojarzy mi się z ludźmi, nie mówiąc o scenografii, jaką są kopalnie i huty, są to przede wszystkim ludzie. I zawsze darzyłem estymą tych ludzi, bo też kiedyś na moje Podhale przyjeżdżała młodzież ze Śląska i oni zawsze bardzo dobrze grali na gitarach, czego bardzo chciałem się nauczyć. Śląsk kojarzy mi się też z przypływem muzyki, szczególnie rocka i jazzu - wyjaśnia aktor.

Piotr Cyrwus co roku odwiedza Katowice, gdzie odbywają się festiwale teatralne. Jeśli ktoś go pyta czy zawód aktora jest ciężki, odpowiada, że jest trudny. - Ciężki zawód to mają hutnicy i górnicy - tłumaczy. Ze Śląskiem ma jeden problem: nigdy mu się nie zdarzyło stąd wyjechać tą samą drogą.

- To jedyny mankament Śląska, ale na całe szczęście wszystkie drogi prowadzą do Krakowa - mówi z uśmiechem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto