18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Dzieci poznają śląską tożsamość i kulturę

Paweł Szałankiewicz
arc. mops
Jak mówi Marek Szołtysek, śląskości nie trzeba wcale wyssać z mlekiem matki, bo można się jej nauczyć. I tak też właśnie robią podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej- pisze Paweł Szałankiewicz

Od kilku tygodni MOPS realizuje wraz ze swoimi podopiecznymi projekt "Wiem, kim jestem". Jego głównym założeniem jest zapoznanie dzieci z kulturą, historią i obyczajowością regionu śląskiego. Jak wyjaśniła nam Agnieszka Rylska, rzecznik prasowy ośrodka, projekt ma wzbudzić wśród dzieci i młodzieży uczęszczającej na co dzień do Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego dla Dzieci poczucie dumy z miejsca pochodzenia i tradycji naszego regionu.

- Dzieci zapoznają się z rodzimą kulturą i obyczajami regionalnymi, co w rezultacie sprawi, że wzrośnie szansa na rozwinięcie w nich lokalnej postawy patriotycznej - mówi Rylska. W projekcie udział bierze 27 dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Wszystkie elementy i założenia projektu są dostosowane przede wszystkim do możliwości dzieciaków, tak by mogły one w łatwy i przyjemny sposób zdobyć i przyswoić wiedzę, dzięki której zrozumieją i uświadomią sobie wyjątkowość Śląska. W ramach projektu dzieci wzięły już udział w warsztatach tanecznych, które specjalnie dla nich przeprowadziła kadra Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie. Ta wycieczka miała pokazać dzieciom tradycyjne stroje śląskie i nasz unikalny folklor.

- Na wycieczce nauczyłem się nowych kroków tanecznych i zobaczyłem różne stroje śląskie ze starych czasów - cieszy się Patryk, wychowanek Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego dla Dzieci. - A ja zobaczyłem wiele ciekawych rzeczy dotyczących śląskiej tradycji - dodaje jego kolega Andrzej.

W sierpniu rozpoczęły się też warsztaty historii i gwary śląskiej, które specjalnie dla uczestników projektu przygotował Krystian Hadasz, dyrektor Muzeum Miejskiego. W trakcie zajęć wychowankowie siemianowickiej placówki zapoznają się z kulturą, historią i obyczajowością zamieszkiwanego regionu.

Kolejne, ostatnie zajęcia w ramach projektu "Wiem, kim jestem" odbędą się 18 września. Dzieci biorące udział w projekcie przygotują występ artystyczny oraz wezmą udział w quizie o Śląsku.

Projekt z dotacji
Projekt jest realizowany w ramach programu Bank Dziecięcych Uśmiechów, w którym zostało złożonych aż 330 wniosków z całej Polski. Siemianowice były jednym z 66 nagrodzonych wniosków. Na realizację projektu "Wiem kim jestem" Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał nagrodę z fundacji Banku Zachodniego WBK w postaci grantu w wysokości 2,5 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto