Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Rosomoaki będą nadal produkowane w WZM. Jeszcze nie wiadomo jak długo

Paweł Szałankiewicz
Paweł Szałankiewicz
Rząd przyjął we wtorek informację nt. uzgodnionych zobowiązań offsetowych w ramach umowy z fińską firmą Patria Land Services Oy - dostawcą transportera opancerzonego AMV (Rosomak) dla wojska. Przyjęta informacja dotyczy zobowiązań uzgodnionych między stronami umowy offsetowej - Patrią i Skarbem Państwa oraz przesunięcia z 31 marca na 30 czerwca br. terminu rozliczeniowego umowy.

Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, 13 marca 2013 r. strona polska, reprezentowana przez ministra gospodarki, porozumiała się z Patrią w kwestii zawartości merytorycznej zobowiązań offsetowych.

Ich przedmiotem jest nieodpłatne przekazanie MON licencji obejmującej produkcję i sprzedaż zmodernizowanych i zmodyfikowanych pojazdów Rosomak oraz ich modernizacji i modyfikacji, nieodpłatne przekazanie technologii Life Cycle Support oraz zakup zmodernizowanego pojazdu Rosomak przez Patrię.

CIR podkreśliło, że porozumienie umożliwi Patrii wywiązanie się z umowy offsetowej i uniknięcie płacenia kar umownych, a Wojskowym Zakładom Mechanicznym SA w Siemianowicach Śląskich dalszą produkcję i modyfikację Rosomaków. Wartość umowy offsetowej nie zmienia się i wynosi 520 mln 848 tys. euro, a końcowy termin jej wykonania to 15 lipca 2013 r.

Ponieważ siemianowickie WZM, jak i Patria to firmy państwowe, porozumienie wymagało jeszcze akceptacji rządów obu państw.

Ośmiokołowy modułowy wóz opancerzony AMV skonstruowany przez fiński koncern Patria został wybrany w rozstrzygniętym w grudniu 2002 r., wartym 5 mld zł, przetargu na 690 wozów dla polskiej armii, dostarczanych w latach 2004-13. Rok później podpisano 10-letnią umowę na produkcję licencyjną wozów - które w Polsce otrzymały nazwę Rosomak - w Wojskowych zakładach Mechanicznych. Umowa licencyjna przewiduje też prawo do sprzedaży przez Polskę produkowanych tu wozów w niektórych krajach trzecich. W ub. r. WZM Siemianowice przy wsparciu MON prezentowały pojazd na targach w Indiach.

Licencja na produkcję pojazdów miała początkowo wygasnąć z końcem grudnia 2013. Pod koniec ub. r. przedstawiciele MON, informując o zamiarze kupna kolejnych Rosomaków, wyrażali przekonanie, że umowa licencyjna powinna zostać przedłużona, m. in. z uwagi na fakt, że na podstawie doświadczeń polskiego wojska do konstrukcji wprowadzono ponad 600 poprawek. Na początku kwietnia minister obrony Tomasz Siemoniak poinformował, że ustalono warunki przedłużenia tej licencji o 10 lat, jednak w tym wypadku nie wiadomo jeszcze, kiedy to się stanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto