„Rzetelny Podatnik = bezpieczny podatnik?"
Śląski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych zorganizował, 22 listopada, XVII Ogólnopolską Konferencję Podatkową w Siemianowickim Centrum Kultury – Park Tradycji. Podczas konferencji doradcy podatkowi, przedstawiciele organów skarbowych, sądów administracyjnych, organizacji zrzeszających przedsiębiorców i inne osoby zainteresowane tematyką ochrony praw podatnika próbowali wspólnie znaleźć odpowiedź na pytanie będące tematem przewodnim tegorocznej konferencji: czy „Rzetelny Podatnik = bezpieczny podatnik?".
W wystąpieniu otwierającym konferencję prof. dr hab. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, zwrócił uwagę na ważną kwestię, jaką jest zachowanie równowagi w stosunkach państwo - podatnik. Podkreślał, że ważną rolę odgrywają w tym wypadku doradcy podatkowi. Podkreślał także, że bardzo ważna jest tajemnica zawodowa. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych wyraził też sprzeciw wobec wadliwych przepisów Ordynacji podatkowej, które wprowadzają obowiązek informowania o schematach podatkowych.
Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic – przewodnicząca Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego, opiekun merytoryczny konferencji. Ekspertka zwróciła uwagę na najważniejsze problemy polskiego systemu podatkowego.
Problemy polskiego systemu podatkowego:
- brak spójnej polityki w tym obszarze,
- zmienność przepisów (która dotyka zarówno podatników, jak i organy skarbowe),
- niejednolite stosowanie prawa.
Przewodnicząca Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego podkreślała, że efektem tych licznych problemów jest brak poczucia sprawiedliwości podatkowej, podwyższone ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej, ograniczenie inwestycji i spadek zaufania do państwa.
Jakie są wyjścia z tej sytuacji? Ekspertka doradzała, że jednym z takich rozwiązań jest wdrażanie w firmach wewnętrznych procedur. Poczucie bezpieczeństwa podatnika zdecydowanie zwiększa współpraca z doradcą podatkowym, który na bieżąco monitoruje zmiany w przepisach i skutki podatkowe planowanych operacji gospodarczych, a także jest w stanie przygotować przedsiębiorcę na kontrolę lub spór z fiskusem
Z kolei, Izabella Żyglicka, rzecznik praw przedsiębiorców przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach pokreśliła znaczenie edukacji małych podatników i roli, jaką w tym względzie pełnią doradcy podatkowi. Następnie Bogusława Bartosik, dyrektor generalny Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wskazała na problem niskiego poziomu zrzeszania się przedsiębiorców, które mocno ogranicza ich siłę oddziaływania. Dominik Kaczmarski, zastępca dyrektora Departamentu Systemu Podatkowego w resorcie finansów przekonywał, że ocena administracji – i to nie tylko podatkowej – jest coraz wyższa m.in. z uwagi na sięganie w relacjach z podatnikami do standardów typowych dla biznesu oraz przechodzenie na modelu usługowy. Zwrócił też uwagę, że w ministerstwie finansów nieustannie trwają prace nad kolejnymi narzędziami, które mają wzmocnić poczucie bezpieczeństwo podatnika.
Jakie to narzędzia?
- Wiążąca Informacja Stawkowa,
- system interpretacji indywidualnych,
- metodyka w zakresie należytej staranności.
Środowisko sędziowskie reprezentowała dr Dagmara Dominik-Ogińska, sędzia WSA we Wrocławiu. - Należy korzystać z instrumentów obrony swoich praw, jednocześnie nie nadużywając ich - podkreślał sędzia WSA. O doświadczenia z podatkami w swoim krajach opowiedzieli też eksperci z Czech, Słowacji i Niemiec.
Wystąpienie dr. Macieja Berka, wicedyrektora Departamentu Budżetu i Finansów Najwyższej Izby Kontroli było poświęcone sposobom, w jaki administracja skarbowa radzi sobie z agresywnym opodatkowaniem w zakresie CIT. W konferencji poruszono także praktyczne problemy podatkowe, z jakimi na co dzień zmagają się przedsiębiorcy. Dr Adam Bartosiewicz omówił główne kwestie związane z tematem mechanizmu podzielonej płatności, a doradca podatkowy Piotr Ogiński omówił temat korekty podatku VAT w trybie art. 10 ustawy o VAT.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?